OPIS PIŁ I TECHNOLOGII SILKY

Technologia pił Silky - objaśnienia

Firma Silky zgromadziła już 100 letnie doświadczenie w produkcji pił ręcznych, zawsze z największym zaangażowaniem i według najnowszych technik. Zastosowane specjalne stopy, wiedza z zakresu obróbki metali i techniczne aspekty różnych rodzajów konfiguracji zębów zapewniają wyjątkową jakość.

Na tej stronie te aspekty są szczegółowo opisane. 

posób, aby co 4 zęby w rzędzie tworzyły jedną kombinację. To nie tylko pozostawia bardzo gładką ranę drzewa, ale także umożliwia doskonałe odprowadzanie trocin.  

„MIRAI-ME” – opatentowane zęby Silky!

Ostre jak brzytwa zęby są precyzyjnie szlifowane w ostrzu, a każdy z nich ma 3 krawędzie tnące, dzięki czemu uzyskuje się wyjątkowo gładką powierzchnię. W celu optymalnego odprowadzania trocin, jeden z wielu zębów (w zależności od modelu piły) został zeszlifowany na zewnątrz. Ta niezrównana, opatentowana technologia MIRAI-ME umożliwia wykorzystanie piły do 3 rodzajów cięcia: poprzecznego (prostopadle do włókien), wzdłużnego (równolegle do kierunku włókien) oraz ukośnie. Podczas prac związanych z podkrzesywaniem gładkie cięcie piłą pozwoli na łatwe zarastanie rany drzewa. W stolarstwie gładkie cięcie piłą zapewnia dokładne wykończenie, dzięki czemu szlifowanie nie jest konieczne.

Nierozwarte zęby

Zęby są precyzyjnie oszlifowane w ostrzu, każdy z 4 powierzchniami tnącymi. Zęby są „nierozwarte” (w porównaniu z klasyczną piłą zachodnią), dzięki czemu powierzchnia tnąca wcina się prosto w drewno, niszcząc przy tym około 50% mniej komórek drewna. Ostrza są szlifowane dwuwklęsło: dolna część ostrza (przy zębach) jest najgrubsza, górna część nieco cieńsza, a ostrze najcieńsze w środku. Ten projekt ma kilka zalet:

 • Mniejsza moc potrzebna do cięcia: piła bardzo szybko
 • Bezproblemowo odprowadza pył z piły: nie zakleszcza się w drewnie
 • Bardzo czyste cięcie piłą: bez łamania lub rozdzierania drewna, prawie nie pęka i tworzy bardzo dokładne, gładkie cięcie piłą. 

Powłoka niklowa

Zaletą niklu jest to, że materiał ten dobrze wlewa się w krawędzie. Dlatego powłoka niklowa jest równa na całym ostrzu, co zapewnia gładką powierzchnię i mniejsze straty materiału. Niklowanie jest nakładane po zeszlifowaniu zębów w ostrzu. W ten sposób zęby pozostaną ostre przez długi czas i będą chronione przed rdzą.

Gumowy uchwyt GOM

Gumowa rękojeść GOM pochłania wibracje podczas piłowania i zapewnia doskonały chwyt, nawet w mokrych warunkach lub w rękawicach. Co więcej, ten uchwyt zawsze jest przyjemnie ciepły, nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.

Silky stosuje różne rodzaje rękojeści, prostą – rewolwerową oraz pośrednią. Rękojeść ma wpływ na kąt między piłą a nadgarstkiem, a tym samym na sposób chwytania drewna przez zęby. Im większy kąt między brzeszczotem a rękojeścią, tym lepiej piła nadaje się do cięcia powyżej wysokości ramion.

 • Prosty uchwyt: za pomocą prostego uchwytu możesz sterować poborem drewna według miejsca, w którym trzymasz uchwyt. Trzymając rękojeść blisko ostrza, ostrze jest mniej naprężone , co pozwala na cięcie z dużą precyzją i kontrolą. Straty drewna będą minimalne. Jeśli trzymasz rękojeść dalej od ostrza, ostrze będzie bardziej naprężone . Piłę można w pełni wykorzystać, ale z mniejszą precyzją.  
 • Rękojeść rewolwerowa: ta rękojeść zapewnia idealny kąt między piłą a nadgarstkiem podczas piłowania. Cięcie wymaga mniejszego wysiłku i powstaje mniej wibracji. Ponieważ chwyt jest w jednej linii z nadgarstkiem, kanał nadgarstka nie jest ściśnięty.
 • Średniozaawansowany: średniozaawansowany łączy oba style. Nadal możesz sterować poborem drewna, a rękojeść zapewnia ergonomiczny kąt między piłą a nadgarstkiem.

 Jeśli piła ma trudności z chwytaniem drewna, możesz ustawić ją pod kątem 10 stopni, aby ułatwić cięcie. 

Chromowane wykończenie ostrza

Chromowanie brzeszczotu sprawia, że powierzchnia brzeszczotu jest wyjątkowo twarda i trwała, jednocześnie zmniejszając tarcie i zwiększając żywotność brzeszczotu. Ponadto chromowanie chroni ostrze przed rdzą i żywicą. Przed nałożeniem chromowania Silky poleruje ostrze tak gładkie jak jedwab. Dzięki temu ostrze napotyka jeszcze mniejszy opór w drewnie podczas piłowania. 

Hartowanie indukcyjne

Końcówki zębów nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury przez ułamek sekundy. Ponieważ tylko czubek (lub innymi słowy część tnąca) zęba jest podgrzewana, reszta zęba zachowuje jakość cięcia, ale także elastyczność. Zęby utwardzane indukcyjnie mają trzykrotnie dłuższą żywotność niż zęby niepoddane temu zabiegowi. 

 

Ograniczona dożywotnia gwarancja

Piły Silky sprzedawane w Europie za pośrednictwem firmy De Wild BV i/lub sprzedaż powiązana są objęte „Ograniczoną dożywotnią gwarancją” firmy Silky obejmującą wady materiałowe i konstrukcyjne:

Ograniczona dożywotnia gwarancja obejmuje błędy materiałowe i konstrukcyjne. Nie obejmuje to uszkodzeń spowodowanych transportem, niewłaściwym użytkowaniem, nadużyciem i/lub normalnym zużyciem zużywających się części.

Produkt należy przekazać do najbliższego punktu sprzedaży lub serwisu w celu oceny gwarancyjnej. Koszty wysyłki i obsługi nie są objęte gwarancją.

Produkt kwalifikujący się do oceny gwarancyjnej zostanie w miarę możliwości naprawiony w pierwszej kolejności.

Niniejsza gwarancja dotyczy WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU NIEKOMERCYJNEGO.

Silky wykorzystuje różne konfiguracje zębów – od bardzo drobnych do bardzo dużych. Konfiguracja zębów piły jest podana na ostrzu obok długości piły.

 

 • Duże i bardzo duże: od 4 do 8 zębów na 30 mm.

Piły z dużymi zębami tną szybciej i z większą agresywnością. Duża konfiguracja została opracowana dla szybko rosnącego, świeżego drewna z dużą ilością wilgoci w komórkach drewna. Bardzo duża konfiguracja jest szczególnie idealna do trudniejszych zadań, takich jak ścinanie drzew lub piłowanie grubych pni drzew. Podczas piłowania suchego drewna (bardzo) dużymi zębami zęby będą miały trudności z chwytaniem drewna i będą powodować silne wibracje.  

 • Średnia: 10 zębów na 30 mm

Średnia konfiguracja zębów jest naprawdę wszechstronna. Cięcie z uzębieniem 10 nadaje się zarówno do drewna martwego, jak i świeżego.  

 • Drobne i bardzo drobne: od 13 do 32 zębów na 30 mm

Drobna konfiguracja zębów została opracowana specjalnie do drewna suchego lub drewna o mniejszej wilgotności w komórkach drewna, takiego jak jabłoń i dąb. Bardzo drobne zęby, takie jak 26 lub 32, są specjalnie zaprojektowane dla stolarzy, takich jak producenci mebli lub budowniczowie instrumentów. Podczas piłowania (bardzo) drobnymi zębami w świeżym drewnie zęby bardzo szybko się wypełniają.

Brzeszczoty z różnymi konfiguracjami zębów w ramach określonej serii pił (takich jak Pocketboy) są wymienne w ramach tej samej długości brzeszczotu. 

 Różne długości ostrza

Silky oferuje brzeszczoty o długości od 13 cm do 100 cm. Preferowana długość ostrza zależy od średnicy drewna. Możesz postępować zgodnie z praktyczną zasadą, że ostrze powinno być co najmniej dwa razy dłuższe niż maksymalna średnica gałęzi, którą chcesz ciąć. Na przykład, jeśli planujesz przeciąć gałąź o długości 8 cm, będziesz potrzebować brzeszczotu o długości co najmniej 16 cm.

 

Istnieją piły z prostymi i zakrzywionymi ostrzami. Oba są używane w różnych sytuacjach

 • Proste ostrze zapewnia bardzo czyste cięcie z większą precyzją niż ostrze zakrzywione. Ostrza proste są idealne do szczegółowego (kształtującego) przycinania. 
 • Bushcrafterzy używają prostych ostrzy do wykonywania precyzyjnych cięć podczas budowy schronów, pułapek i narzędzi.  
 • Zakrzywione ostrze tnie szybciej i bardziej agresywnie niż proste ostrze. Pracując powyżej wysokości barków i poniżej kolan, nadal możesz ciąć gałęzie bez dodatkowego wysiłku, podczas gdy ramię, nadgarstek i dłoń pozostają w swojej naturalnej pozycji. Ponadto można łatwo wyczuć, kiedy osiągnięto koniec cięcia piłą. Dzięki temu Twoja praca będzie wydajniejsza, nawet w najtrudniejszych warunkach.

 Dwie pozycje cięcia

Prawie wszystkie piły składane Silky mogą być używane z dwoma ustawieniami blokady. Naciskając kciukiem na sprężynową blokadę brzeszczotu, piłę można rozkładać i składać, a po rozłożeniu umożliwia wybór jednej z dwóch dostępnych pozycji brzeszczotu. Podczas rozkładania piłę można zabezpieczyć w najbardziej idealnej pozycji w każdej sytuacji dzięki dwóm nacięciom w ostrzu. Pierwsze nacięcie jest przeznaczone do najbardziej ergonomicznej pozycji cięcia. Drugie nacięcie daje możliwość piłowania na płaskiej powierzchni przy jednoczesnym trzymaniu kłykci z daleka i pozwala na wykorzystanie całej długości ostrza do rękojeści.

Mechanizm blokujący jest bardzo solidny i zapewnia bezpieczne blokowanie podczas używania piły. Nie ma luzu, który ma kluczowe znaczenie dla dostarczenia całej energii do ostrza.

Brzeszczot obosieczny (Ryoba)

Za pomocą „obosiecznych” pił do drewna można wykonywać wszystkie rodzaje cięć, jak np. tzw. jaskółczy ogon, bez konieczności zmiany typu piły. Konfiguracja jednego zęba jest przeznaczona do cięcia poprzecznego, podczas gdy druga konfiguracja jest przeznaczona do cięcia wzdłużnego. 

Niedługo dodamy tutaj produkty ostre jak brzytwa